6 Ağustos 2005 Cumartesi

6+1 4 mm.'lik elma cekirdegimsin

Bugun sevgilim kocam, babanla beraber Herman 'in yayindayiz iste .Seni ilk kez gorduk, 6 hafta 1 gunluk olmussun ve henuz bir elma cekirdegi kadarsin . 4mm.lik minicik birseysin ama kalbin hizla atiyor . Ustelik de yuz ve boynunu olusturan kivrimlar belirginlesmis . bu haftadan itibaren sindirim sistemini olusturan hucreler karaciger , mide ve pankreas uretmek uzre farklilasmaya baslayacak . Nasil da heyecan verici bir duygu bu , umarim bigun sen de yasarsin bu yasadigimiz heyecan ve mutlulugu .
Elma cekirdegimiz, 40 hafta surup seni buyutecek yolculugun baslamis bile. Ultrason verilerine gore bizimle tanismak icin 34 hafta sonrasina rezervasyonun var. 27 Mart 2006 'da anne ile baba olarak seni karsilayacagiz .Simdilik adin embriyo, buyuyup gelistikce ismin de degisecek . Ama en guzeli cinsiyetin belli olup dunyaya gelince sana verecegimiz isim olacak :-) .
Simdilik 4 mm.sin ama hem yuzup hem besleneceksin icimde , rahatina bak :-)

Kitaplara gore bu haftaki gelisiminse soyle ;

"Bu dönemde çok hızlı bir büyüme ve değişim söz konusudur. Somitlerin sayısı 4-12 çift kadardır. Göz ve kulak taslakları meydana gelmiştir. Nöral tüp yavaş yavaş kapanmaya başlar. Nöral taç adı verilen kısım ise kafatası ve kafayı oluşturmaya başlar.Oluşan 2 endokardial tüp birleşir ve S şeklinde tek bir tüp meydana getiriler. Bu asimetrik oluşum ilkel kalptir ve bu dönemde kasılmaya başlar. Yani embryonun kalbi atmaya başlamıştır. Ancak damarlar tam anlamı ile gelişmediğinden tam bir dolaşım olmaz.

Bebeğinizin gözleri, kalbi, karaciğeri belirmeye başlamış, Kalp çalışmaya başlar. Kol ve bacakları oluşturacak tomurcuklar belirir. Bebek boyu 5 mm (elma çekirdeği kadar), Ağırlık: 0.4 gr. "

Hiç yorum yok: