20 Mayıs 2009 Çarşamba

Ayip

Bizim odadaki tuvalette cis yapiyorsun , Medis 'in odaya girdigini farkedince bana donup ;
D: Vedis gelmesin
H: Neden ?
D: Cis yaparken gelmesin. Ayip
H: Ayip ne demek
D: Cis yaparken "gelme gelme ayip" diyosun ya o

Birkachafta once bir arkadasimin anlattigi , kucuk bir cocugun yuvada ugradigi taciz olayini dinleyince urktum hatta cok korktum . Baska bir arkadasimin da kendisi ve kardesinin bakici tarafindan cocukken taciz edildigini ama bunu anlayamadiklarini anlattigi olayi hatirladim . Korkup nasil onlem alabilirimi ogrenmek icin bi dolu yazi okudum . Kitabin basligi "Anne Babalarin Korkulu Ruyasi Cocuklara Yonelik Taciz" , yazari Pedagog Adem Gunes .

Cocuklarin tacize ugramamasi dilegiyle kitaptan kisa bir alintiyi buraya eklemek istedim , cunku ogulcanimla ayni yasta cocugu olan arkadaslarim da faydalansin istedim ;

"
Çocuklara taciz ve tacizci yetişkinler tehlikesinden açıkça bahsetmek çocuğun tacizden korunabilmesi için yeterli değildir. Ayrıca, çocuğa tehlikeli kişilerden korunmasını tembih etmek, onun sosyal gelişimini ve güven duygusunu zedeleme riski taşır. O yüzden çocuk, kendisine yönelmiş bir taciz tehlikesine belki farkında bile olmadan refleks halinde karşı koymasını öğrenmelidir. Çocukların en çok 4-11 yaş arasında tacize uğradığı belirlenmiştir. Çocuğa 'temel davranış refleksi' kazandırmanın en başarılı olduğu yaş grubu ise 4-7 yaş dönemidir. Çocuklara nasıl bir bilinç kazandırılmalı?

'Bedenim bana aittir' bilinci
Kendi bedeninin kendisine ait olduğu hissini kazanamayan ve kendi bedeni üzerinde başkalarının bir şeyler yapabileceğini düşünen çocuk rahatlıkla taciz tuzağına düşebilir. 4 yaşından itibaren çocuğa bu bilinç verilmeli. Örneğin, terlemiş bir çocuğun atleti izin alınmadan aniden çıkartılmamalı. Çocuk zamanla kendisinden izin alınmadan bedenine yapılacak müdahaleleri hisseder ve rahatsız olur.

'İzin verirsem dokunabilirsin' bilinci
Çocuk, kendi bedenine olan hakimiyetini öğrenmekle birlikte, hakim olduğu bu beden üzerinde kendisinin söz hakkı olduğunu bilmeli. Ebeveynlerin 4-5 yaşından sonra çocuklarını öperken bazen 'Seni öpebilir miyim?' diye müsaade istemesi bu bilincin oluşmasında etkilidir.

'Dokunulması yasak olan yerlerim' refleksi
Çocuklar 4 yaşından itibaren vücutlarının belli bölgelerine dokunulmasından rahatsız olmaya başlamalı. Çocuk eş, dost ve akrabalar tarafından cinsel organlarına dokunularak, öperek, vurarak sevilmemeli.

'Fiziksel baskıya direnme' refleksi
Taciz yaşamış çocukların birçoğu çırpınmanın ve kaçmanın çözüm olmadığını düşünüp kaçmayı denememişlerdir. Çocuklara olan sevgi gösterileri sırasında kendi güçsüzlüğünü hissettirecek kadar orantısız güç gösterisinden sakınmalı.

'Vücudum görünmemeli' hissi
Çocuk, çıplak olarak ortada bırakılmamalı. Kendisini başkalarının yanında çıplak görmeye alışkın olmazsa elbisesinin birileri tarafından çıkartılmasından ciddi rahatsızlık duyar.

'Banyoda çıplak olunmaması' bilinci
4 yaşından sonra anne baba çıplak olarak çocukla aynı banyoda bulunmamalı. 7 yaşından sonra çocuğun genital bölgelerinin başkasınca görünmesine izin verilmemeli.

Tuvalette benden başkası olmamalı
4 yaşına girmiş bir çocuğa tuvaletin özel bir mekan olduğu ve tuvalet ihtiyacını gideren birinin başkaları tarafından görülmesinin doğru olmayacağı öğretilmeli.

'Soyunma ve giyinmede yalnızlık' ilkesi
Çocuğun bedenine yönelmiş bakışlardan rahatsız olacak refleksi kazanması için 4 yaşından itibaren ortalık yerde çıplak dolaşmamayı öğrenmesi gerekir.

'İzin verirsem kabul edilirsin' ilkesi
7 yaşından sonra çocuğun odasına girerken anne baba bile izin almalı. Giyinip soyunurken izin alarak yardım edilmeli.
"

*************

Ogulcanimin tuvaletteyken girilmez ayip diyerek Medis 'in bile yanina gelmesine izin vermemesi bu anlamda hosuma gitti .

Aksamlari seninle oynarken bilerek ayaklarini bacaklarimin arasinda tutarak yada kollarimla govdeni tutarak kacmana engel oluyorum . Ilk gunler "yaa birak" diyor ve mizirdanmaya basliyordun ben de sana "oglum kurtulmayi dene , kendin kurtulabilirsin , olmadiysa bi daha dene , sonra bi daha dene , yine kurtulamazsan imdaat de , bak baba yaninda , gelip sana yerdim eder " dedim hep . Ikinci ya da ucuncu denemede de kendini kurtarmana izin verdim .

"Bunu nasil giyicem ogretsenee , bunu nasil cikaricam ogretsenee" demeye de basladin .

Hiç yorum yok: