10 Mayıs 2010 Pazartesi

Agri ve Uyku

Bir kac haftadir hatta bir aydir surekli geceleri kalkip yanimiza geliyorsun . Done done yatiyorsun . Bazi aksamlar da huzursuz uyuyorsun ,mizirdaniyorsun . Bu gece de geldin yanimiza . Dondun , ustume yattin , ayakucuna gittin , olmadi donup yatagin dikine yattin . Saat sabahin dordu . Huzursuzluguna mizirdanma eklendi .Kucagima aldim, yatagina gittik. Seni yatirdim , aglamaya basladin . Optum seni , anne yaninda melegim dedim , ayaklarina masaj yapmaya basladim. Mizirdanman kesildi , bi sure sonra huzurlu huzurlu uyuyordun . Sabah yedide telefonun alarmi caldi , uyandim . Normalde sabah yedi de sen de uyanmis olurdun bi baktim guzel guzel uyuyorsun. Belim agrimis yaninda yan yatmaktan .

Bes yil once Asli ve Sanem’le sohbet ederken, Asli, Yigit ‘in aglayarak uyandigini soylemis , Sanem de buyume agrisi diye birseyden bahsetmisti . Uyku ile ilgili cevirdigi bi kitapta , cocuklarin aglayarak uyanmalarinin buyume agrisindan olbilecegini anlatmisti bes alti yil oce . Aklimda kalmis . Internette arastirdim biraz . Ayaklara masaj yapmak onemliymis . Yaptigim dogruymus , zaten masajdan sonra huzurlu huzurlu uyudugunu da gordum her defasinda .

On gun once de boyle aglayarak uyanmis ve bacaklarinin agridigini soylemistin . O gun senin icin cok hareketli bir gundu , cok kosmus ve yorulmustun . Ayaklarinin ve bacaklarinin agrisi belki de yorgunluktandi . Ama dun oglene kadar evde Azra ile oynadin , boyama yaptin , ogleden sonra da halana gittik evde Ercan ‘in robotlari ile oynadin . Yani yorgunluktan degil bu geceki aglaman . Ama neden ?

Iste okudugum yazilardan bazi bolumler ;

Çocukluk çağında tekrarlayan bacak ve uyluk ağrılarının en sık nedeni büyüme ağrılarıdır. Avustralyada yapılan bir çalışmada 4 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda büyüme ağrılarının görülme sıklığı % 36.9 bulunmuştur. Bazı kaynaklar bu sıklığı 2-12 yaş çocukları için % 20 olarak bildirmiştir.Büyüme ağrılarının tanısı açısından aşağıdaki bilgi çok önemlidir.
Çocuklarda büyüme ağrıları için tek bir tanımlayıcı test yoktur ve bu nedenle ancak bacak ağrısının diğer nedenleri ekarte edildikten sonra büyüme ağrısı tanısı koyulabilirBüyüme ağrılarının tanısı için bazı önemli ipuçları vardır:*Büyüme ağrılarının yerleşimi genellikle ön uyluk bölgesi, baldır, diz arkasındaki kaslardır.*Her iki bacakta aralıklı olarak, özellikle günün ilerleyen saatlerinde veya gece geç saatlerde görülen ağrılar. Bu ağrılar eklem bölgelerinde değildir.*Bu ağrılar ile birlikte şişlik, kızarıklık, eklemde hareket kısıtlılığı, aksayarak yürüme, travma öyküsü vd. var ise, ve /veya, kan testlerinde, radyolojik görüntülemede başka hastalık işaretleri var ise büyüme ağrısı olarak sınıflandırılamazlar.Büyüme ağrılarının esas nedeni tam bilinmemektedir. Büyüme ağrısı olan çocukların ailelerinde migren tarzındaki baş ağrısı öyküsüne sıklıkla rastlanır.Bugüne dek yapılan bilimsel çalışmalar ile çocuklarda büyüme ağrılarının nedenini açıklamak için üç görüş ileri sürülmüştür.Bunlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:Psikolojik: Baş ağrısı ve karın ağrısını da içeren daha geniş bir ağrı yelpazesinin bir parçası olarak.Anatomik faktörler: Düz tabanlık, diz eklemi ve bacaklarda dışarı dönüklük (knock knee), gibi.Yorgunluk: Aktif çocuklarda kasların fizik kullanımına bağlı.Büyüme ağrıları genellikle gece görülür, saatlerce sürer ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda masaj ve ağrı kesicilerden fayda görür. Ağrı bazen dizlerin arkasında hissedilir. Büyüme ağrılarına bazen eklemleri tutmayan romatizma (non articular rheumatism) de denir. Bu ağrılar genellikle çocuğun haraketliliğinde azalmaya neden olmazlar.Özet olarak, çocuğunuzda yukarıda tariflediğimiz özellikleri içeren bacak ağrıları varsa, çocuk doktorunuz ile görüşün. Çocuğunuzun muayenesinden sonra gerekli görülürse bazı testler istenebilir. Tüm enflamatuar (iltihap ile seyreden), enfeksiyöz (mikrobik), enfeksiyon sonrası, travmaya bağlı, metabolizma bozukluklarına bağlı, tümöral, damarsal, kan ile ilgili, ortopedik ve iyi huylu patolojiler ekarte edildikten sonra büyüme ağrısı tanısı koyulabilir. Bundan sonra tedavi genel anlamda ağrı kesiciler ve yumuşak masaj ile yapılır. Önemli olan, her bacak ağrısını hemen büyüme ağrısıdır diye yorumlamayıp, altta yatan gerçek bir problem olmadığını, dikkatli bir değerlendirme ile ekarte etmektir.

Hiç yorum yok: